Kynologie Brno

Kynologický klub

Brno – Židenice

Stopy

Obecné informace

Není podstatné, jaké máte plemeno, stopování patří k přirozeným vlastnostem psa. Můžete začít a rozvíjet tuto schopnost v kterémkoliv věku psa, ale, jako platí v každém sportu, důležité je i zdraví. Samozřejmě vést psa ke stopám od štěněte je velkou výhodou v rychlosti a pochopení této práce.

Pokud jste úplní začátečníci, je nejlepší oslovit někoho, kdo by Vám pro začátek vysvětlil, jak se psem pracovat a hlavně ukázal co a jak. I když bych Vám to popsala, každý tomu budete rozumět trošku po svém.

Důležitá je komunikace psovoda a psa, důslednost, opakování (časté tréninky) a vhodné pamlsky.

Komunikace psovoda a psa

Určitě víte, že když jste naštvaní a něco se děje, pes to vnímá. Stejně tak, když máte velkou radost. Práce na stopě má být pro psa příjemná, zvláště když se mu daří, měl by být šťastný. Vy, jako psovod jste ten, kdo mu tyto signály vysílá. Dobré je hodně komunikovat a psa zvláště na začátku etapy stopování chválit. Pochvala je důležitá v jednotlivých fázích učení stopy. Určitě ale dejte najevo i svou nespokojenost, kdy se Vám jeho práce nelíbí (zvedání hlavy, vysoký nos a další).

Důslednost

Dnešní požadavky na psa a jeho práci na stopě jsou velmi vysoké, ideální je, když pes intenzivně sumuje (čichá) každou šlápotu. Pryč jsou ty časy, kdy stačilo stopu se psem proběhnout a dostat se od předmětu k předmětu, stopa se revírovala včetně lomu, chodil se spíše pachový mrak (odér z člověka), stopa byla tak nepřesná s častými chybami a pes se ztrácel.

Od začátku trvejte na tom, aby pes sumoval každou šlápotu (stane se, že vynechá, ale pokud vidím, že je jeho práce intenzivní, nevracím se a pracuji dál), aby přesně vypracoval lom a následně přesně označil předmět. Jak vidíte, tak stopování je hodně o poslušnosti 😉

Opakování

Jak se říká „trénink dělá mistry“ a to platí i u stopování. Když budete chodit na stopy jednou za čas, asi budete tak akorát pořád začínat. Aby se pes naučil stopovat, musí se v té práci zdokonalovat, učit se. Přiblížím to příkladu, kdyby jste, učili dítě číst, nemůžete skočit v abecedě z písmena „C“ na „M“, protože se to tak nenaučí. Všechno chce krok za krokem. Vysvětlím nejdříve psovi, že se sbírá pamlsek v každé šlápotě. Potom několik tréninků stále toto opakuji, aby si to zapamatoval. Když dělám opakování často, známe to ze sebe z dob učení ve škole, rychleji si to zapamatujeme.

Když vidím, že zvládá sám bez pomoci sbírat pamlsky v každé šlápotě, postoupím v obtížnosti a přidám lom. Opět opakuji a dál v trénincích střídám lomy, přidávám lomy, přidám předmět, potom dva atd. Opakování je tedy velmi důležité pokud se chci dostat k cíli – poctivě a intenzivně vypracovaná stopa.

Pamlsky

Je spousta názorů, jaké mají být pamlsky na stopě, asi tolik, kolik je možných cest o kterých jsem psala v úvodu. Já používám v měsících, kdy nejsou mravenci a podobná havěť, maso, párky, sekanou. V měsících, kdy jsou mravenci, používám játrovou buchtu s ovesnými vločkami s přidanou skořicí, upečené, tedy spíš vysušené a nakrájené na cca 1,5cm kostky. Snažím se dělat kousky stejné, aby měl pes stejný důvod čuchnout do každé šlápoty. Ta velikost pamlsku je o tom, aby se sbíral snadno a rychle a pes pamlsek dlouho nežvýkal (mám boxery, tak u jiných plemen, můžou být i menší).

Všeobecně pamlsky na stopě by měly být něco TOP, aby práce na stopě byla pro ně zajímavější než dávka granulí (někteří stopují na granule), kterou třeba žerou 2x denně. Odměna s TOP pamlsky je tak stopa samotná, je zajímavá, příjemná.

Já používám na stopě 3 stupnice oblíbenosti pamlsků. TOP je na samotné stopě, míň oblíbené (třeba vlhčené granule) jsou na předmětech (aby pes neletěl hned k předmětu, ale vyžral i pamlsek před předmětem) a za označení mám SUPRTOP co mám u sebe a odměňuji za označení předmětu.

Bohužel nejde popsat všechny fáze tréninku jednoduše a obecně, každý pes je individuální a tak se musí volit i přístup ke stopám, aby mu práce seděla. Pokud začínáte a nechcete něco zkazit, obraťte se na někoho zkušeného.

Přeji spoustu krásných chvil trávených na stopě, kde jste jen Vy a Váš pes. Přeji i to sladké ovoce, které můžete sklidit na závodech a zkouškách.